30
May

Świat suplementów - czy cierpiący na AZS odnajdą w nim coś dla siebie?

Zewsząd atakują nas wszechobecne reklamy suplementów diety. Ich oferta poszerza się z roku na rok, tak samo jak lista dolegliwości w której powinny przynosić ulgę. Czy jednak rzeczywiście są tak skuteczne jak podają to producenci? Czy matka dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry powinna wspierać organizm potomka takimi wynalazkami przemysłu farmaceutycznego? Problem jest bardziej złożony niż to wygląda na pierwszy rzut oka.

Amerykańscy badacze wzięli pod lupę kilka rodzajów suplementów diety (np. kwasów tłuszczowych) oraz żywności funkcjonalnej (przykładem mogą być prebiotyki, probiotyki) i zbadali ich wpływ na przebieg atopowego zapalenia skóry u dzieci poniżej 3 roku życia. Analizę oparto o wiele baz medycznych z całego świata oraz dodatkowe ręczne przeszukiwanie dostępnych zasobów naukowych. Naukowcy porównywali dane z wyjątkowo szerokiego przedziału czasowego – od roku 1947 do 2012. W sumie 21 artykułów spełniło przyjęte warunki i na ich podstawie uzyskano wyniki. Suplementy zażywało 6859 pacjentów – noworodków, kobiet w ciąży i matek karmiących. 4134 osoby (kobiety i noworodki) wchodziły w skład grupy kontrolnej.

Suplementacja żywnościowa była skuteczną metodą zapobiegania AZS (w 11 na 17 badań) oraz łagodzenia ciężkości obecnej już choroby (w 5 na 6 badań). Najlepsze wyniki dotyczyły zażywania przez kobiety w ciąży i noworodki odpowiednich probiotyków. Bardzo dobrym szczepem bakterii probiotycznej w długoterminowym zapobieganiu rozwoju AZS okazał się być Lactobacillus rhamnosus GG, zaś ciężkość schorzenia skutecznie łagodził kwas gamma-linolenowy. Efektywne były również kombinacje kwasów tłuszczowych (gamma-linolenowego i Omega-3). Niejednoznaczne wyniki uzyskiwano w przypadku preparatów złożonych z aminokwasów.

Co z tego wynika? Niektóre typy suplementacji żywieniowej przynoszą korzyści w zapobieganiu rozwoju AZS i łagodzeniu jego objawów. Należy jednak bardzo uważnie dobierać odpowiednie preparaty by uniknąć zbędnego trwonienia pieniędzy na specyfiki bez potwierdzonej skuteczności klinicznej. Umiejętna suplementacja może przynieść ulgę dzieciom cierpiącym na AZS lub zapobiegać jego rozwojowi u osób obciążonych wywiadem atopowym. Istotny jest jeszcze jeden aspekt – nadal nie wiemy jak poszczególne substancje wpływają na mechanizmy AZS i wymagane jest pogłębienie badań w tym zakresie.

Źródło: Foolad N, Brezinski EA, Chase EP, Armstrong AW: Effect of nutrient supplementation on atopic dermatitis in children: a systematic review of probiotics, prebiotics, formula, and fatty acids. JAMA Dermatol. 2013 Mar;149(3):350-5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23682371


free b2evolution skin

No feedback yet