10
Sep

Alergia na soję – kolejna przyczyna AZS?

Soja obecnie znajduje się w większości przetworzonych produktów spożywczych – jest dodawana jako tani wypełniacz, pozbawiony neutralnego smaku. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się diety wegetariańskie opierające się na spożywaniu produktów sojowych (stanowiących źródło białka). Czy alergia na soję (często nie dająca dużych objawów klinicznych) może mieć związek z atopowym zapaleniem skóry?

Czescy naukowcy ocenili częstość występowania alergii na soję u chorych cierpiących z powodu AZS. Zbadano również zależność z występowaniem alergii na orzeszki ziemne i pyłki. Przeanalizowano grupę 175 pacjentów chorych na AZS. Wykonano następujące badania: specyficzne IgE (przeciwciało występujące w atopii), naskórkowe testy pokarmowe i testy płatkowe na soję. Zebrano również wywiad dotyczący alergii na orzeszki ziemne i alergeny wziewne (pyłki). Jakie były wyniki? Wczesna reakcja alergiczna na soję (objawy kliniczne) występowała u 2,8% pacjentów. Nadwrażliwość na alergeny soi odnaleziono aż u 27,2% badanej populacji (nie ujawniała się zewnętrznie). Badania statystyczne potwierdziły również zależność występowania alergii na orzeszki ziemne i pyłki wraz z alergią na soję.

Co z tego wynika? Brak objawów podczas spożywania soi wcale nie musi świadczyć o nieobecności nadwrażliwości na tą roślinę. Częstość występowania alergii na soję u chorych na AZS jest stosunkowo duża. Być może przyszłe zalecenia położą większy nacisk na unikanie produktów zawierających soję (co może łagodzić objawy towarzyszące AZS) – wymagane są dalsze badania w tym zakresie.

Źródło: Jarmila C, Květuše E, Karel E, Jaroslava V, Josef B. Department of Dermatology and Venereology, University Hospital and Medical Faculty of Charles University, Hradec Králové, Czech Republic.  Soy allergy in patients suffering from atopic dermatitis. 


free b2evolution skin

No feedback yet