10
Sep

Alergia na soję – kolejna przyczyna AZS?

Soja obecnie znajduje się w większości przetworzonych produktów spożywczych – jest dodawana jako tani wypełniacz, pozbawiony neutralnego smaku. Dodatkowo coraz popularniejsze stają się diety wegetariańskie opierające się na spożywaniu produktów sojowych (stanowiących źródło białka). Czy alergia na soję (często nie dająca dużych objawów klinicznych) może mieć związek z atopowym zapaleniem skóry? more »

free b2evolution skin
14
Aug

Twój genom prawdę Ci powie – czy odkryto genetyczne podłoże chorób atopowych?

Badanie jest pierwszym doniesieniem, które potwierdza związek pomiędzy genami KIR a chorobami o podłożu atopowym. Być może w przyszłości testy genetyczne będą w stanie wyselekcjonować osoby najbardziej zagrożone AZS (w celu szybkiego włączenia prewencji) a dane dotyczące poszczególnych genów przyczynią się do opracowania nowych celów terapeutycznych. more »

free b2evolution skin
8
Jan

Swędzi, bardzo swędzi, czyli świąd w przebiegu AZS - problem niedoceniony

Po pierwsze, nigdy nie należy bagatelizować pozornie „błahego” swędzenia – nie prowadzi ono do bezpośredniego zagrożenia życia, ale sprawia, iż każdy dzień staje się walką z objawami. Drugą kwestią jest właściwe leczenie, wykorzystujące nowoczesne osiągnięcia dermatologii – gdy podstawowa linia terapii jest nieskuteczna, należy nie zwlekać i zalecić pacjentowi bardziej radykalne schematy lecznicze. more »

free b2evolution skin